Czy antyperspiranty są szkodliwe?

W internecie możemy znaleźć szereg niepochlebnych opinii na temat antyperspirantów i soli aluminium (główne składniki antyperspirantów). Autorzy tekstów twierdzą, że antyperpisranty są szkodliwe, mogą powodować raka piersi oraz choroby Alzheimera. Co więcej, niektórzy uważają, że antyperspiranty powodują kumulowanie się toksyn w organizmie oraz zatykają pory w skórze, co zaburza funkcje termoregulacyjne. Czy to prawda?

Na wstępie chciałabym Was od razu uspokoić – w świetle istniejących danych naukowych wszystkie powyższe twierdzenia są całkowicie bezpodstawne i wynikają raczej z nieumiejętnego czytania publikacji naukowych oraz uproszczeń w interpretacji badań.

Jak działają antyperspiranty?

Głównym zadaniem antyperspirantów jest ograniczenie wydzielania potu. W wyniku aplikacji antyperspirantu na skórę dochodzi do reakcji substancji aktywnych (soli glinu) antyperspirantu z elektrolitami naszego potu. Produktem tej reakcji jest swego rodzaju żel, który uszczelnia ujścia gruczołów potowych i w efekcie ogranicza wydzielanie potu. Warto zaznaczyć, że blokada ta jest jedynie powierzchniowa i przejściowa – zostaje usuwana podczas mycia, a nawet (niestety) po bardzo silnym spoceniu się.

Składniki aktywne antyperspirantów

Składnikami aktywnymi antyperpisrantów, które odpowiadają właśnie za ograniczenie pocenia się są sole glinu (często określane jako aluminium) lub kompleksy glinowo-cyrkonowe. W antyperpisrantach najczęściej stosuje się:

  • Chlorowodorek glinu (INCI: Aluminium Chlorohydrate)
  • Seskwichlorowodorotlenek glinu (INCI: Aluminium Sesquichlorohydrate)
  • Chlorek glinu (INCI: Aluminium Chloride)

Czy antyperspiranty mogą szkodzić?

Antyperspiranty to chyba jedna z bardziej „pechowych” grup kosmetyków, patrząc na ilość (głównie) bzdurnych informacji, jakie możemy znaleźć na ich temat w internecie. Jak już wspomniałam, wiele osób twierdzi, że antyperspiranty  są szkodliwe, powodują raka piersi oraz choroby Alzheimera. Możemy również przeczytać, że sole glinu (czyli główne składniki antypersirantów) zatykają pory skórne i zaburzają termoregulację. Bzdury!

Składniki aktywne antyperspirantów, czyli sole glinu i kompleksy glinowo-cyrkonowe są stosowowane od wielu lat. Ich profil toksykologiczny jest bardzo dobrze poznany i w świetle istniejących danych naukowych nie ma obaw co do ich bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo stosowania związków glinu zostało potwierdzone przede wszystkim przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (klik) – organ doradczy Komisji Europejskiej. Komitet jednoznacznie stwierdził, że związki glinu stosowane w kosmetykach są dla nas bezpieczne, nie powodują raka piersi, ani choroby Alzheimera, a także nie kumulują się w organizmie.

Co prawda, niektóre związki glinu mogą powodować podrażnienie skóry lub wywoływać reakcje alergiczne. Jednak tego typu reakcje są bardzo osobnicze i nie da się ich całkowicie wyeliminować (więcej na temat podrażnień i uczuleń spowodowanych kosmetykami przeczytasz tutaj)

Czy antyperspiranty mogą powodować raka piersi?

Powiązanie stosowania antyperspirantów z rakiem piersi jest chyba jednym z najczęstszych mitów funkcjonujących w internecie i innych mediach na temat kosmetyków.

Niektórzy twierdzą, że antyperspiranty powodują kumulowanie się toksyn w węzłach chłonnych i prowadzą do powstania nowotworu sutka.

Na szczęście nie jest to prawda.

Amerykańskie organizacje American Cancer Society i National Cancer Institute potwierdziły, że nie ma dowodów na powiązanie antyperspirantów z rakiem. Wszystkie składniki aktywne stosowane w antyperspirantach są szczegółowo regulowane przez amerykańską agencję FDA, która zapewnia ich całkowite bezpieczeństwo i skuteczność.

Naukowcy z National Cancer Institute w 2002 roku przeprowadzili szerokie badania epidemiologiczne (klik), dotyczące powiązań występowania raka piersi ze stosowaniem antyperspirantów. W badaniach brano pod uwagę częstotliwość stosowania antyperspirantów i depilację okolic dołów pachowych. Co ważne, wzięto pod uwagę również wszystkie czynniki niezwiązane ze stosowaniem antyperspirantów, takie jak: przyjmowanie hormonów, liczbę porodów, występowanie raka piersi, spożywanie alkoholu, palenie papierosów. W wyniku przeprowadzonych badań naukowcy nie stwierdzili jakiegokolwiek związku pomiędzy stosowaniem antyperspirantów a występowaniem raka piersi.

Z kolei w 2006 roku American Cancer Society (klik) ponownie stwierdzili, że nie ma dowodów na poparcie twierdzenia łączącego antyperspiranty z rakiem piersi.

Czy antyperpisranty mogą wywoływać chorobę Alzheimera?

Powiązanie stosowania antyperspirantów z chorobą Alzheimera to kolejny przypadek błędnej interpretacji publikacji naukowych oraz wybiórcze traktowania badań.

W żadnym rzetelnym badaniu naukowym związek pomiędzy stosowaniem antyperspirantów a chorobą Alzheimera nie został potwierdzony. Raporty w tej sprawie opublikowały m.in. brytyjskie organizacje: Alzheimer’s Society (klik) oraz Alzheimer’s Association (klik).

Czy antyperspiranty zaburzają proces termoregulacji?

Na koniec kolejny mit dotyczący antyperspirantów, czyli rzekome zaburzanie termoregulacji.

Zauwazmy, że antyperspiranty stosujemy głównie w okolicach pach, gdzie znajduje się tylko 1% wszystkich gruczołów potowych odpowiedzialnych na funkcje termoregulacyjne. Co oznacza, że ich udział w termoregulacji jest zdecydowanie niewielki. Dlatego nie ma możliwości, aby antyperspiranty wpływały na termoregulację naszego organizmu. Zostało to również potwierdzone pomiarami aktywności gruczołów potowych u osób stosujących antyperspiranty.

Jaka jest konkluzja?

Po pierwsze, nie bójmy się stosować antyperspirantów – z całą pewnością nie zaszkodzą naszemu organizmowi 🙂

Po drugie, nie wierzmy ślepo w interpretacje badań, jakie przedstawiają nam różne media – często autorzy tych tekstów nie potrafią prawidłowo analizować badania naukowe.

Po trzecie, zachęcam to głębszej analizy wszelkich mitów kosmetycznych 🙂

I po czwarte, pytanie do Was: Jakie tematy/problemy dotyczące bezpieczeństwa kosmetyków albo konkretnych składników Was niepokoją?

2 thoughts on “Czy antyperspiranty są szkodliwe?

  1. Nie wiem, kto wymyśla takie bzdury. Antyperspirant a choroba Alzheimera?
    Pocić się trzeba, ale ludzie – używajmy antyperspirantów, przynajmniej wtedy kiedy wychodzimy do ludzi 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge