Etykiety kosmetyków pod lupą – część 1.

Na opakowaniu kosmetyków znajdziemy wiele różnych symboli, czy ostrzeżeń. Część z nich występuje tylko na kosmetykach, a część spotkamy również na żywności czy odzieży. Jedne są obowiązkowe, inne nie. Część z nich jest łatwa do zrozumienia, a część rodzi wiele wątpliwości. Jak my, jako konsumenci mamy się w tym połapać? Jak poprawnie czytać etykiety kosmetyków?

Postaram się w tym pomóc 🙂

Zasady oznakowania kosmetyków są prawnie uregulowane w rozporządzeniu 1223/2009 dotyczącym kosmetyków (więcej na temat tego aktu prawnego pisałam tutaj). To właśnie tam producent, czy dystrybutor kosmetyków znajdzie wszystkie elementy, jakie musi umieścić na opakowaniu kosmetyku. Oczywiście oprócz prawnie wymaganych symboli i ostrzeżeń, producent może dodać swoje własne, które pomogą konsumentowi odczytać informacje o danym kosmetyku, czy zastosować go w poprawny sposób.

Co musi znaleźć się na etykiecie kosmetyku?

Nazwa i adres producenta

Dane firmy mogą być skrócone, pod warunkiem, że umożliwiają identyfikację osoby odpowiedzialnej (zwykle producenta) za kosmetyk i jej adresu. Czasami zdarzy się, że na opakowaniu znajdziemy dwa lub więcej adresów firmy. W takich przypadkach jeden z nich musi być podkreślony, co oznacza, że pod tym adresem producent przechowuje kompletną dokumentację danego kosmetyku, która jest udostępniana tylko instytucjom nadzoru (np. sanepidowi).

Ilość nominalna

Czyli nominalna zawartość w momencie pakowania wyrażona w jednostkach masy (np. gram) lub objętości (np. ml). Wymóg ten nie dotyczy opakowań zawierających mniej niż 5g lub 5ml oraz darmowych próbek lub opakowań jednorazowego użytku.

Termin trwałości

Czyli data do której dany kosmetyk, przechowywany w odpowiednich warunkach jest bezpieczny do stosowania. Datę poprzedza zwrot „najlepiej zużyć przed końcem” lub symbol:

termin trwałości

Zapewne wiecie, że są kosmetyki, na których nie znajdziemy daty minimalnej trwałości. Te produkty są trwałe dłużej niż 30 miesięcy i w ich przypadku nie jest wymagane oddanie daty minimalnej trwałości. Natomiast na takich produktach musi się znaleźć informacja o okresie, w jakim po otwarciu pojemnika kosmetyk jest bezpieczny. Informacja ta jest podana w formie symbolu PAO (Period After Opening) + konkretna liczba miesięcy przez ile może być otwarty dany kosmetyk, np:

PAO

 Symbol ten oznacza, że dany kosmetyk może być stosowany przez 6 miesięcy po otwarciu opakowania

Trzecią grupą produktów są kosmetyki, na których nie znajdziemy ani daty minimalnej trwałości, ani symboli PAO. Do tej grupy należą:

  • produkty w których nie występuje fizyczne otwarcie produktu np. aerozole
  • produkty w jednorazowych dawkach
  • produkty tzw, niskiego ryzyka mikrobiologicznego, czyli produkty które po otwarciu się nie psują np. lakiery do paznokci, perfumy, sole do kąpieli

Dodatkowe ostrzeżenia

Tzw. szczególne środki ostrożności, których musimy przestrzegać podczas stosowania kosmetyku. Dobrym przykładem będą tutaj ostrzeżenia znajdujące się na farbach do włosów, np.:

„ Barwniki do włosów mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Proszę przeczytać instrukcje i przestrzegać ich. Produkt nie jest przeznaczony dla osób poniżej 16. roku życia. Tymczasowe tatuaże na bazie czarnej henny mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii. Nie farbować włosów, jeśli: — na twarzy występuje wysypka lub skóra głowy jest wrażliwa, podrażniona i uszkodzona, — kiedykolwiek wystąpiła reakcja na farbowanie włosów, — w przeszłości wystąpiła reakcja na tymczasowy tatuaż na bazie czarnej henny. Zawiera fenylenodiaminy. Nie stosować do barwienia brwi i rzęs”

Numer partii

Czyli numer produktu lub inne oznaczenie, które pozwoli jednoznacznie zidentyfikować dany kosmetyk. W przypadku bardzo małych kosmetyków, nr partii podawany jest tylko na opakowaniu zewnętrznym. Format numeru partii jest dowolny – każda firma stosuje swój własny format.

Funkcja produktu kosmetycznego

W niektórych przypadkach funkcja kosmetyku jednoznacznie wynika z jego prezentacji/formy/kształtu np. szminka do ust, czy mascara do rzęs – w takich przypadkach producent nie musi już podawać funkcji kosmetyku. Natomiast we wszystkich innych przypadkach konieczne jest określenie funkcji/zastosowania kosmetyku. Tutaj format również jest dowolny. Może to być napisane słownie, ale również możemy znaleźć różne piktogramy określające zastosowanie kosmetyku.

Wykaz składników na opakowaniu

Czyli lista składników kosmetyku poprzedzona słowem „ingredients”. Najprościej będzie omówić na przykładzie 🙂

Etykiety kosmetyków_obraz

Symbol „ręki na książeczce”

ręka na książeczce

Ten symbol jest częściowo obowiązkowy i występuje tylko na niektórych opakowaniach kosmetyków. Symbol ten oznacza, że dodatkowe informacje dotyczące kosmetyku znajdują się na dołączonej ulotce/taśmie. Symbol ten jest najbardziej popularny w przypadku małych produktów, gdzie nie ma miejsca na umieszczenie wszystkich obowiązkowych oznakowani na opakowaniu. Jeżeli widzimy taki symbol na kosmetyku, obowiązkowo powinniśmy przejrzeć dołączoną ulotkę, gdyż mogą się znaleźć cenne informacje/ostrzeżenia.

Powyżej opisałam wszystkie informacje/symbole, które MUSZĄ znaleźć się na opakowaniu. Oczywiście na opakowaniach kosmetyków znajdziemy jeszcze wiele innych symboli/informacji, które nie są obowiązkowe, jednak mogą być umieszczone na opakowaniu, ale o tym w kolejnym poście…:)

A Wy, mieliście kiedś problem ze zrozumieniem/odczytaniem etykiety kosmetyków? 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge